Bölümler E-J Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastalıkları


Endokrinoloji, endokrin sistemi ve bu sistemin salgıladığı hormonlar ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Hormonlar çevreden gelen uyarıları organizmaya taşıyan, hücreler arasındaki ilişkiye ve haberleşmeye aracılık eden kimyasal maddelerdir. Çok hücreli canlılar, hücrelerin işbirliği içinde çalışmalarını düzenleyen sistemlere ihtiyaç duyarlar. Bu önemli görevi endokrin sistemi ve sinir sistemi sağlar. Endokrin sistemi, bu işlevini salgıladığı hormonlar aracılığı ile yerine getirir.

Endokrin sistem farklı hormonları salgılayan birçok organdan oluşur. Bu hormonların farklı hedef organlarında çeşitli etkileri vardır. Endokrin sistemini oluşturan organlar; hipofiz, tiroid, paratiroid, pankreas, böbrek üstü bezi, testis ve overlerdir. Bu sayılan klasik organlar dışında kalp, böbrekler, bağırsak ve beyin gibi farklı fonksiyonları olan organlar bazı hormonları salgılayarak bir endokrin organ gibi davranabilirler.

İç hastalıklarının bir yan dalı olan Endokrin Bilim Dalı, yukarıda sayılan organlar, bu organların salgıladığı hormonlar ve onların hastalıklarıyla ilgilenir.