Bölümler E-J Enfeksiyon Hastalıkları


Koç Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nde, tüm enfeksiyon hastalıklarının tanı, tedavi ve takibi yapılmaktadır. Bu bölümde ateşle seyreden hastalıklar, soğuk algınlığı, grip, sarılık, Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, AIDS (HIV) ve diğer viral hastalıklar, tifo, bruselloz, ishal, besin zehirlenmesi, döküntülü hastalıklar, kemik - eklem ve deri - yumuşak doku enfeksiyonları, paraziter hastalıklar, sistemik mantar enfeksiyonları, tüberküloz, menenjit gibi bulaşıcı hastalıklar izlenmaktdir.

 

AIDS/HIV Nedir? Tedavi ve Korunma Yolları

İlk defa tanımlandığı 1980’li yıllardan günümüze, din, dil, ırk, cinsiyet ve ülke ayrımı yapmadan hızla yayılmaya devam eden HIV/AIDS hastalığı, ülke ekonomilerine büyük yük getirmekte olup henüz etkili aşısı ya da tedavisi yöntemi bulunmuş değildir. En etkili mücadele yolu bu virüsün nasıl bulaştığını bilmek ve korunma yöntemleridir.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de HIV/AIDS ile mücadelede, hastalığın yayılımının sınırlandırılması hatta durdurulması, öncelikle hastalığın bulaşma yolları ile hastalıktan korunma yolları konusunda toplum farkındalığının artırılması ile mümkün olabilecektir. HIV/AIDS konusunda toplum farkındalığını arttırmak üzere, 1988 yılından beri, 1 Aralık günü Dünya AIDS Günü olarak tespit edilmiştir. Bu gün, HIV’in yayılmasına karşı bilincin yükseltilmesi amacına adanmıştır. İlk kez 1981 yılında klinik olguların görünmesinden bu yana, 2015 yılı sonu itibariyle yaklaşık 36.7 milyon HIV ile enfekte yaşayan hasta olduğu, ortalama 2.1 milyon kişinin 2015 yılı içinde enfekte olduğu bildirilmektedir. Tüm dünyada yeni olguların %53'ü erkek %47'si kadındır. Erkeklerin %14'ü, kadınların %20'si 15-24 yaş arasındadır. Son yıllarda etkili ve yararlı yeni ilaçların bulunmasıyla, etkili bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarıyla hastalığın tedavisinde ciddi başarı sağlanmıştır. Ancak, HIV enfeksiyonu halen ciddi ve tedavi edilmezse ölümcül olabilen bir hastalıktır. Hastalığın tanınması ve erken tanı konulması, erken tedavi başlanması ve etkili koruyucu önlemlerin alınması için bu günün uyarıcı işlevi olmasını dileriz.

AIDS/HIV'in bulaşma yolları

 • Korunmasız cinsel ilişki
 • Kan ve kan ürünleriyle bulaşma
 • Anneden bebeğe bulaşma

AIDS/HIV'in bulaşmadığı durumlar

 • Dokunmak, tokalaşmak, sarılmak,
 • Gözyaşı, ter, tükürük,
 • Aynı yerde oturmak, aynı havayı solumak,
 • Aynı havuzu, banyoyu, tuvaleti, saunayı, duşu paylaşmak,
 • Giysilerin ortak kullanılması,
 • Tabak, çatal, kaşık, bıçak, bardak paylaşılması,
 • Telefon kulaklığı, kapı tokmağı,
 • Sivrisinek, böcek, arı sokmasıyla BULAŞMAMAKTADIR.

       TEDAVİ

AIDS/HIV aşısı ve tam tedavisi olmayan bir hastalıktır. Günümüzde AIDS/HIV hastalarının kullandığı ilaç tedavisi ile AIDS/HIV hastalığından ölümler azalmış, ölümcül bir hastalık olmaktan çıkıp yaşam boyu ilaç kullanımını gerektiren bir tür kronik hastalığa dönüşmüştür.

       KORUNMA

AIDS/HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır. Korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve ucuzdur. En sık görülen bulaşma yolu cinsel temasla olduğu için cinsel yolla bulaşmaya karşı korunma büyük önem taşımaktadır. Kondom ve doğru kondom kullanımı hastalığın cinsel yolla bulaşmaya karşı en güvenli ve basit korunma yoludur.

Bir diğer korunma yolu kan ve kan ürünleri ile olan bulaşmaya karşı korunmadır. Kan ve kan ürünleri HIV yönünden test edilmelidir. Organ ve doku nakilleri öncesinde gerekli testler yapılması, damar içi madde kullanımı alışkanlığının önlenmesi, tedavi edilmesi, ortak enjektör kullanımı risklerin anlatılması bu grupta AIDS/HIV bulaşma riskini azaltmaktadır.