İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Politikası İşe Alım Politikası

Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları seçme ve yerleştirme sisteminin temel ilkesi; doğru zamanda, doğru yerde, uygun yetkinliklerde, Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları felsefesini, vizyonunu, misyonunu ve ilkelerini benimseyip uygulayabilecek, kendisini, takımını ve şirketini geliştirecek, teknolojideki gelişmeleri takip eden ve uygulayan, eğitimli ve profesyonel insan kaynağını istihdam etmektir.

Adayların, işin teknik gereksinimlerine uygun özellikler taşımasının yanı sıra çok yönlü, öğrenmeye ve yeniliklere açık, insan ilişkilerinde başarılı ve inisiyatif sahibi olmalarına dikkat edilmektedir. Sağlık sektöründe çalıştığımız için “hasta memnuniyeti” odaklı bir çalışma sistemi ile hizmet vermekteyiz. Bu bağlamda, hastalarımızın beklentilerini aşmayı hedefleyen bir çalışan potansiyelimizin olması bir zorunluluktur. Her şeyden önce yaptığı işe gönülden bağlı olan, iletişim becerileri yüksek, empati kurabilen, takım çalışması ve inisiyatif alma konularında etkili, ayrıca işinin uzmanı olan kişilere potansiyel çalışan listemiz içerisinde yer verilmektedir.

Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları’na, kariyer.net, Linkedin gibi kariyer portallarından ilanlarımızı takip ederek internet aracılığıyla başvuru yapılabilirsiniz. Başvurular, veri tabanımızda altı ay süreyle kayıtlı olarak kalacaktır. Hastane kriterleri ve açık pozisyonlarımız için uygun olan adaylar, İnsan Kaynakları ve bölüm yöneticisi ile birlikte görüşmeye davet edilmektedir. Süreci olumlu olarak değerlendirilen adaylara iş teklifinde bulunulmaktadır.

Stajyer İşe Alım Süreci

Staj sürecimizin hem stajyerlerimiz için öğretici ve keyifli geçmesi, hem de kurmumuza katkı sağlayacak, kurum kültürümüze uygun profilllerle çalışmamız bizler için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, sürecimizin her bir aşaması sistemli ve düzenli bir şekilde ilerletilmektedir.

Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları’nda staj yapmak isteyen öğrenciler, İnsan Kaynakları Bölümü’nde “Staj Başvuru Formu” doldurur veya Kariyer.net üzerinde yer alan mevcut ilan üzerinden başvurularını gerçekleştirirler.

Adayların seçilmeleri ve bölümlere yerleştirilmeleri sırasında aşağıdaki kriterler göz önüne alınır:

- Staj süresi boyunca İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası’nın okul tarafından karşılanması,
- Adayın gerekli yetkinlik ve kriterlere uygun olması,
- Adayın staj yapmak istediği tarihlerin,  ilan edilen tarihleri ile uyumlu olması,
- İK ve bölüm sorumlusu tarafından yapılan görüşmelerin sonucunun olumlu olması.

Stajyer alımları yaz ve kış olmak üzere iki döneme ayrılmıştır:

 

Kariyer Günleri

Her yıl Türkiye’nin dört bir yanındaki okulları ziyaret ederek sağlık kuruluşlarımızı daha yakından tanıtmak, kariyer fırsatları ve çalışma koşulları hakkında bilgi vermek amaçlı öğrencilerle buluşuruz. Kariyer Günleri Mart, Nisan ve Mayıs ayları yoğunlukta olmak üzere, İnsan Kaynakları ve diğer bölümlerin sunumlarıyla gerçekleşir. Kariyer Günlerimize katılan ve bizimle çalışmak isteyen son sınıf öğrencileri program esnasında başvuru formlarını doldurarak hastanelerimize iş başvurusunda bulunurlar. Her bir başvuru İnsan Kaynakları tarafından incelendikten sonra uygun kriterlerdeki adaylar görüşmelere çağırılır. Kariyer Günleri başvuruları, işe alımlarımızın önemli bir kısmını oluşturmaktadır.